Bødskov fortsætter rundrejsen: Flyver til Haag og Berlin inden afgørende ministermøde

Udlændinge- og integrationsminister Morten Bødskov rejser torsdag til både Nederlandene og Tyskland for at drøfte etableringen af udrejsecentre uden for Europa med sine ministerkollegaer.

Etableringen af udrejsecentre uden for Europa rykker tættere på.

Derfor rejser udlændinge- og integrationsminister Morten Bødskov for tiden rundt i Europa for at mødes med nogle af Danmarks tætteste allierede som optakt til det afgørende ministermøde om udrejsecentre, der afholdes i København 4. september.

Nu fortsætter han rundrejsen til Haag i Nederlandene og Berlin i Tyskland, hvor han skal drøfte illegal migration og udrejsecentre med sine ministerkollegaer Bart van den Brik og Alexander Dobrindt.

”Det er en af regeringens absolutte hovedprioriteter, at vi fundamentalt forandrer EU’s tilgang til asyl og migration. Derfor er det en af mine vigtigste opgaver at være i tæt dialog med vores samarbejdspartner i Europa, så vi sikrer fremdriften i det arbejde,” siger udlændinge- og integrationsminister Morten Bødskov.

På møderne med sin nederlandske og tyske kollega skal udlændinge- og integrationsministeren drøfte det videre arbejde med at etablere udrejsecentre uden for EU samt de juridiske og praktiske rammer for centrene.

”Udlændinge uden lovligt ophold skal ikke være i Danmark eller andre europæiske lande. Det er der bred opbakning til i EU, og nu tager vi sammen med vores tætte allierede de første konkrete skridt til at etablere nye udrejsecentre uden for EU. Inden årets udgang regner vi med at have en aftale på plads med et partnerland, så vi allerede til næste år kan sende de første personer ud,” siger udlændinge- og integrationsminister Morten Bødskov.

Både Nederlandene og Tyskland er en del af den såkaldte femlandegruppe sammen med Danmark, Østrig og Grækenland.  De fem lande har sammen sat sig i spidsen for det europæiske arbejde med at etablere udrejsecentre uden for EU, og hele femlandegruppen mødes 4. september i København for at forsætte drøftelserne om udrejsecentrene uden for EU.

Her vil udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen også deltage, ligesom Europa-Kommissionen vil deltage som observatør.

Morten Bødskov har allerede besøgt sine ministerkollegaer i Italien og Østrig for at drøfte etableringen af udrejsecentrene.